Witamy na naszej stronie Zmień język strony
Koszyk jest pusty

PORADNIK: Wybierz odpowiedni olej dla swojego samochodu

2016-06-27 10:19:56
PORADNIK: Wybierz odpowiedni olej dla swojego samochodu

Jaki olej będzie odpowiedni do Twojego samochodu? Syntetyk? Półsyntetyk? Mineralny? Czym one się różnią? Oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne różnią się od siebie bazami olejowymi. Dalej niewiele Ci to mówi? Spokojnie, zaraz dowiesz się więcej.

 

Obecnie wśród rodzajów olei sektorem, któremu poświęca się najwięcej uwagi jest ten dotyczący olei syntetycznych. To właśnie nad nimi prowadzi się najwięcej prac, dzięki temu są one lepiej dopasowywane do wymagań producentów silników, a co za tym idzie – silniki stają się bardziej trwałe i sprawniej pracują.  Musisz pamiętać, że silnik Twojego pojazdu jest skomplikowanym urządzeniem zawierającym setki ruchomych części, które pracują w szerokim zakresie temperatur i ciągle są poddawane oddziaływaniu innych czynników wywołujących naprężenia.  Dobranie odpowiedniego oleju ma ogromne znaczenie dla pracy silnika samochodu. Wybrany olej musi sprostać warunkom roboczym w takim samym zakresie, ochronić silnik przed zużyciem, korozją i nagromadzeniem się brudu oraz osadów.


Oleje syntetyczne to środki smarne zawierające bazy olejowe powstające w trakcie syntezy chemicznej. Charakteryzują się większą stabilnością termiczną, mogą pracować w wyższej temperaturze, a także podczas większych nacisków na smarowane powierzchnie.  Dodatkowo wpływają na zmniejszenie zużycia części silnika oraz oporów tarcia, a także są paliwooszczędne. Oleje syntetyczne lepiej niż mineralne dbają o czystość silnika, redukując znajdujące się w nim osady, a także wydłużają czas pomiędzy kolejnymi wymianami oleju. Oleje te znacznie mniej zmieniają lepkość podczas wahań  temperatury - są bardziej odporne na wysokie jej wskaźniki - co sprawia, że nie odkładają się w postaci nagaru na wewnętrznych częściach silnika (nagar przyspiesza zużycie większości podzespołów silnika i przyczynia się do znacznego zwiększenia kosztów eksploatacji samochodu).  Jednocześnie są wystarczająco płynne w niskich temperaturach – potrafią zachować płynność nawet w temp. -60°C, co ułatwia uruchomienie silnika w zimie. I tak naprawdę to stanowi ich największą zaletę. Dlatego też stosowanie olejów syntetycznych jest zalecane przez europejskich producentów i popularne w stosowaniu przy większości nowych modeli samochodów.
Taki rodzaj olei opracowano w celu sprostania ekstremalnym warunkom panującym w nowoczesnych silnikach samochodowych. Pełne syntetyki oferują użytkownikom samochodów większe korzyści, tym samym przewyższając oleje mineralne i półsyntetyczne pod każdym względem użytkowania i ochrony.
Kolejną zaletą syntetyków jest to, że są znacznie bardziej czyste i przyjazne dla środowiska, w porównaniu z olejami mineralnymi (te z kolei zawierają większe ilości zanieczyszczeń, np. siarki, reaktywnych i niestabilnych węglowodorów oraz innych niepożądanych substancji zanieczyszczających).

5W-40? 10W-40? A może 15W-40?

Dobierany olej nie może być ani za rzadki, ani za gęsty. Jego właściwości „lepkości” mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej ochrony Twojego silnika. Jest wiele rodzajów określających lepkość dostępnych olei. Warto pamiętać, że lepkość nie można rozumieć jako gęstość oleju. Wszystkie oznaczenia lepkości oleju wywodzą się z klasyfikacji SAE (ang.  Society of Automotive Engineers - to Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych USA). Liczba przed „W” określa lepkość oleju w niskich temperaturach – np. 5W, 10W, 15W, 20W, 25W itd. Z kolei indeks bez litery „W” określa lepkość oleju w wysokich temperaturach – np. 20, 30, 40, 50, 60. Im niższa jest lepkość  oleju, tym mniejszy jest jego opór.  Z kolei więc mniejsze są straty mocy silnika. Natomiast wyższa lepkość powoduje lepsze zabezpieczenie silnika przed jego zużyciem. 

Specyfikacja SAE 

źródło: www.warsztat.castrol.pl

Oleje wpływają w poważnym stopniu na: Osiągi silnika, Zużycie paliwa, Emisję zanieczyszczeń

 

Zapoznaj się z naszą ofertą olei klikając tutaj

 

Znajdziesz nas także na:

  /JPARTS.POLAND

  JPARTS.POLAND 

Autor: Ewelina Zapart, wyświetleń: 1615Powrót

Kliknij tutaj
Copyright © 2013 JPARTS
Realizacja: Agencja Interaktywna Intellect.pl