Witamy na naszej stronie Zmień język strony
Koszyk jest pusty

PORADNIK: Naprawa samochodu

2020-03-30 12:01:14
PORADNIK: Naprawa samochodu

W związku z zaistniałym ryzykiem zarażenia koronawirusem, wielu z nas pozostanie w domach przez najbliższy czas. Zastanawiałeś się co robić przez kilkanaście dni w domu? Być może to najwyższa pora, by przyjrzeć się swojemu samochodowi.

Często poważne i drogie naprawy samochodu mają swój początek w drobnych szczegółach, do których na co dzień nie przywiązuje się uwagi. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

1. Amortyzatory

Stanowią jedne z najważniejszych elementów w każdym samochodzie. Są one odpowiedzialne za utrzymanie ciągłego kontaktu kół z nawierzchnią, tłumią drgania przenoszone na nadwozie  i poprawiają komfort jazdy.

Jakie sygnały powinny zwrócić uwagę każdego kierowcy?

- nierównomierne zużycie opon,

- niepewne prowadzenie samochodu na zakrętach,

- nadmierne kołysanie się nadwozia, w szczególności na nierównościach,

- zauważalne plamy oleju na amortyzatorach,

- wydłużona droga hamowania.

Warto pamiętać, że wyżej wymienione symptomy nie występują nagle, lecz sukcesywnie wraz ze zużywaniem się amortyzatorów. Dlatego też warto kontrolować ich stan, by nie dopuścić do sytuacji, w której samochód nie zatrzyma się przed skrzyżowaniem.

Kliknij tutaj aby sprawdzić ofertę amortyzatorów JPARTS 

2. Silnik

Silnik jako serce samochodu musi działać bez zarzutu. Nieprawidłowo działający silnik pokaże to m.in. poprzez dym z rury wydechowej, szczególnie kiedy jego kolor jest niebieski. Wtedy prawdopodobnie uległy zniszczeniu pierścienie tłoka lub cylindra. Biały dym oznaczać będzie wyciek płynu chłodniczego. Szczególną uwagę należy zwrócić na dźwięki zwłaszcza kiedy występuje stukanie, tarcie, piszczenie bądź syczenie - czy podczas dużej prędkości? kiedy silnik był ciepły, a może zimny? Wszystkie te informacje pomogą zdiagnozować przyczynę awarii.

3. Hamulce

Układ hamulcowy jest kluczowy w bezpieczeństwie jazdy każdego kierującego i jego pasażerów. Piski, odgłosy tarcia, a także szum powinny od razu skierować nas do warsztatu samochodowego. Starte, krzywe tarcze hamulcowe zauważyć można jako drgania na kierownicy podczas hamowania. Najczęściej jednak zużywają się klocki hamulcowe, które przegrzewają się oraz nierówno ścierają. W zależności od stylu jazdy oraz pokonywanych dystansów, wymianę klocków zaleca się:

- co 10 000 - 20 000 km - jazda dynamiczna po mieście

- co 30 000 - 50 000 km - jazda energiczna, dłuższe trasy,

- co 50 000 - 80 000 km - podczas regularnych długich tras.

Bardzo ważną informacją, którą warto zapamiętać jest to, by klocki hamulcowe wymieniać kompletem, czyli przy wszystkich kołach jednocześnie. Różnica w grubości klocków może doprowadzić do niestabilności samochodu w trakcie hamowania.

4. Alternator

Alternator to nic innego jak prądnica prądu przemiennego, która przetwarza energię mechaniczną, która podawana jest z wału korbowego silnika za pomocą paska klinowego, na prąd elektryczny. Awaria alternatora oznacza problem z ładowaniem, a skutkiem tego jest brak prądu w samochodzie. Kontrolka akumulatora jako pierwsza sygnalizuje o problemach związanych z alternatorem. Nagłe spadki mocy urządzeń elektronicznych mogą także sugerować zbliżającą się awarię. Niejednokrotnie pomoże wymiana paska klinowego lub koła pasowego, jednak niekiedy konieczna jest wymiana całego alternatora.

5. Rozrusznik

Rozrusznik należy do podzespołów, których poprawne działanie jest niezbędne do uruchomienia samochodu. Jeśli po przekręceniu kluczyka w stacyjce, rozrusznik nie podejmie pracy, może to oznaczać, że znajdujące się w nim szczotki uległy zużyciu lub zablokowaniu.

Wszystkie wymienione przypadki awarii są najczęściej występującymi. Warto zatem zwrócić uwagę jeśli któryś z objawów zaczął pojawiać się w samochodzie.

Pamiętaj!  Regularne sprawdzanie stanu samochodu oraz stosowanie się do zaleceń producenta może zapobiec większym awariom oraz zaoszczędzić większych wydatków.

Jeśli szukasz części do swojego samochodu zachęcamy do skorzystania z naszego wygodnego katalogu części samochodowych. A jeżeli nie udało Ci się znaleźć tego, czego szukasz - skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy chętnie Ci pomogą i udzielą dodatkowych rad.

Autor: Ewelina Zapart, wyświetleń: 1539Powrót

Kliknij tutaj
Copyright © 2013 JPARTS
Realizacja: Agencja Interaktywna Intellect.pl